HotHands Super Warmer 18 hours
Be the first one to review this product1,60€
200 in stock
Prefer a person?
Message Daniel to order:
Whatsapp: +48 514 052 503
E-mail: sklep@lysyorzel.pl
Description
SAFE, NATURAL, LONG-LASTING WARMTH – 18 HOURS OF WARMTH
Convenient, compact, portable.
ACTIVATION – Simply open the package, shake the warmers to activate them, and place them in your gloves or pockets. The warmer heats to full temperature in 15-30 minutes. If the heat diminishes, expose to air and shake. After use, dispose of in regular trash. The ingredients will not harm the environment.
MULTI-PURPOSE WARMERS – Disposable, air-activated heating pouches that provide everyday warmth and are perfect for keeping you warm when the temperature drops.
- Fast-activating, long-lasting warmth
- Natural ingredients, safe for the environment
- 100% natural, odorless, non-toxic
- Fits easily in gloves or pocket*
- Each heater provides up to 18 hours of heat
- Made in the USA
*Due to the high temperature emitted by the bags, caution should be exercised when used by children and the elderly!!!!
Recommended for keeping in pockets or between layers of clothing.
WHEN TO USE:
- Outdoor work
- Cycling, motocross or motorcycle riding
- Running or walking with your pet
- Camping and hiking
- Garden work
- Hunting and fishing
TEMPERATURE RANGE : 57 to 70 degrees Celsius **
Product specification
| Długość grzania | do 18 godzin |
|---|---|
| Średnia temperatura | 60°C |
| Zakres temperatur | 57 - 70 °C |
| Ilość | 1szt. |
| Waga (1 saszetka) | 45g |
| Wymiary | 13 cm x 17 cm |
| Składniki | żelazo, woda, celuloza, węgiel aktywowany i sól |
| SKU code | HH1 |
| EAN code | |
| Manufacturer | Hothands |

You must be logged in to post a review.